O nás

Jsme lesní komunitní škola Skulina, která v návaznosti na Lesní mateřskou školu Svatošky sdružuje děti v domácím vzdělávání. Naším zájmem je nechávat děti svobodně růst, pomáhat jim na jejich cestě k dospělosti, nikoliv je touto cestou vést. Trávíme společně hodně času v lese, kde s úžasem pozorujeme, kolik možností „vzdělávání“, hra a příroda přináší. Možnost volného pohybu, překonávání a posouvání vlastních hranic, vzájemné soužití bez obav prožívat své emoce. To je prostředí, které chceme dětem dát.Beáta Straková

Na myšlenku pracovat s dětmi mě přivedly až mé vlastní děti. Svůj původní obor, environmentální ekonomii, jsem tedy s narozením dětí vyměnila za ukulele, s nímž provozuji českou hudební školičku Malý muzikant v západních Čechách, ale i les, kde trávím většinu zbývajícího času jako průvodce lesní školy. Vzdělávání v přírodě a zároveň respektující prostředí, kdy vlastní motivace bez strachu vede k učení jako radostnému celoživotnímu procesu, mě přivedly k poznání, že se této práci chci věnovat dlouhodobě.


Petra Mikešová

Má hlavní životní role je být mámou jedné slečny a dvou raubířů. Pracovala jsem u mentálně postižených, podnikala v zemědělství a agroturistice, pracovala ve státní školce. Moje poslední kroky vedly do lesní školky a po dvou letech k založení lesní školy. Ráda se směju, sportuju a tvořím.


Tereza Gutvirthová

Když se mě jako dítěte někdo zeptal, čím budu, až budu velká, odpovídala jsem, že přece maminkou. Tou teď skutečně jsem. A je to ještě lepší, než jsem si představovala. Trávím s těmi svými dvěma holčičkami veškerý svůj čas a troufám si tvrdit, že ho prožíváme naplno.
Před narozením dcer jsem průvodcovala v lesní školce, lektorovala lekce Play Wisely a už jako maminka úspěšně dokončila studium předškolní pedagogiky. Od malička se věnuji malování, keramice a hudbě (přes flétnu k violoncellu až ke klavíru a ukulele).
Ani s příchodem dospělosti mě nepřestalo bavit hrát si. Hry vnímám jako skvělý způsob trávení času a učení se novému. Když přišel nápad tvořit s lesní školou hry pro děti, neváhala jsem se zapojit. Těším se na všechno, co naše spolupráce přinese.
Ve Skulině jsem nyní jako průvodce každé úterý dopoledne, kde se věnuji především mladším školákům.Kačka Mikešová

K dětem mě to táhne už dlouho. Pravidelně vypomáhám na letních táborech, věnuji se mladším sourozencům a leckdy i jejich kamarádům. Na střední škole jsem zjistila, že mě baví mluvit anglicky, ráda zpívám už od dětství, proto jsem se rozhodla, že spojení hudby a angličtiny při výuce dětí je ten správný směr, kterým se nyní chtěla ubírat.